Czy alkohol zabija komórki mózgowe? 5 mitów o alkoholu, którym większość z nas wierzy, jednak nie są prawdziwe

Szybsze wytrzeźwienie

Chyba każdy zna sytuacje, kiedy idealnie byłoby jak najszybciej wytrzeźwieć. W rzeczywistości mniej więcej 2 godziny trwa, zanim dorosły człowiek eliminuje skutki jednego napoju alkoholowego. Oczywiście zależne jest to również od Twojej wagi, jednak rzeczywistością ciągle pozostaje, że dany proces nic nie przyśpieszy. Nawet chłodny prysznic albo filiżanka kawy, która czasami może sprawić jeszcze większe problemy.

Alkohol zabija komórki mózgowe

Alkohol ma na organizm wiele niekorzystnych skutków, jednak zabijanie komórek mózgowych do nich nie należy. Kilka badań z paru ostatnich lat udowodniło, że alkohol w rzeczywistości komórki mózgowe nie zabija, ma tylko wpływ na to, w jaki sposób sam mózg funkcjonuje. Funkcje mózgu narusza wśród dorosłych w taki sposób, że uszkadza dendryty, przez które przechodzą sygnały do komórek i w ten sposób naruszona jest struktura, która odpowiedzialna jest za uczenie oraz koordynację motoryczną.

Obniża się komunikacja pomiędzy neuronami, zmienia się ich struktura i powoduje pewne uszkodzenie związane z intoksykacją. Zbyt dużo alkoholu może również uszkodzić funkcję mózgu (łącznie z pamięcią), nie z tego powodu, że podobno zabija całe komórki, lecz z tego powodu, że neurony razem nieodpowiednio komunikują.

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronie


Ewa Jadczak to matka trójki dzieci, która mieszka na przedmieściach większego miasta w przytulnym domku jednorodzinnym. Każde... [Więcej o autorze]

Wejdź do dyskusji