Grzybobranie jest jednym z najpopularniejszych hobby Czechów. Nie tylko dlatego, że jest to dozwolone w tym kraju i że grzyby są całkowicie bezpłatne. Oczywiście to także dlatego, że człowiek jest wtedy na łonie natury, i także dlatego że lubi smak tych ciekawych przysmaków. Zdecydowana większość ludzi idzie dziś po grzyby do lasu, gdzie je zbierają. Ale nie musí tak być. Istnieje sposób na hodowanie grzybów w domu. I nie ważne, czy mieszkasz w domu czy mieszkaniu. Jak to zrobić?
Zbierz pierwsze grzyby
Nie jest już problemem kupowanie różnych sadzonek grzybów, a nawet gotowych zestawów do uprawy grzybów. Trzeba jednak zaznaczyć, że wybór tutaj może nie być tak szeroki, niezależnie od ceny lub faktu, że mogą to być różne gatunki hodowlane. Jeśli chcesz gatunki, które znasz z lasu, musisz się do nich dostać i zebrać je tutaj. Oczywiście nie musí to być pełny koszyk, wystarczy ci 5 grzybów. Ważne jest, żeby na pierwszy rzut oka nie były chore lub zarażone szkodnikami i żeby były wystarczająco duże.
Przetwarzanie grzybów
Pewnie uważasz, że je należy zasadzić, czy wytrzepać nasiona z kapeluszy grzybów, prawda? To błąd. Po powrocie do domu z lasu, grzyby muszą zostać przetworzone. Dolną część nie będziesz potrzebował. Możesz ją dodać na przykład do jajecznicy. Potrzebujesz tylko kapelusz, które pokroisz na mniejsze kawałki, a następnie wrzucisz do miksera, który doskonale je zmiażdży. Alternatywnym rozwiązaniem jest również włożenie ich do maszynki do mięsa, gdzie też bardzo dobrze się zgniotą.
Przygotowanie mieszanki do sadzenia
Czy przygotowałeś wszystko co było trzeba? Jeśli tak, możliwe jest podjęcie kolejnej fazy, która jest już związana z formowaniem samej mieszaniny nasion. Tutaj musisz mieć składniki w odpowiedniej proporcji. Zapewni to sukces. Nie można więc mieszać wszystkiego bezinteresownie. Idealnie jest mieć:
- 5 większych grzybów
- 100 gramów drożdży
- 8 litrów wody
Oczywiście dostosuj podane informacje do liczby grzybów zbieranych w lesie i liczby przetwarzanych. Masz wszystko, czego potrzebujesz, proces jest prosty. W wodzie najpierw rozpuść drożdże, a następnie będą rozpuszczaćsię w nich grzyby, czyli posiekaną lub pomieloną mieszankę. Następnie cały pojemnik z wodą należy umieścić w miejscu, które powinno być ciemne, ale także ciepłe. Tutaj wszystko powinno zostać na 2 tygodnie.
Sadzenie
Po 2 tygodniach możliwe jest rozpoczęcie sadzenia. Odbywa się to przez usunięcie 250 mililitrów cieczy z mieszanki, a następnie zmieszanie jej z 2 litrami czystej wody. Otrzymasz tę właściwą mieszankę którą bedziesz sadził. Jest to ilość, która jest następnie wlewana do jednego garnka z ziemią. No i sadzenie zakończone. Ponownie, musimy pamiętać, że ilość usuwanego płynu zmienia się w zależności od tego, ile doniczek chcesz hodować. Określona ilość usuniętej głównej zasady jest mieszana z czystą wodą w stosunku 1 do 8.
Ponadto ważne jest, by pamiętać, że gleba wykorzystywana do uprawy nigdy nie może być świeża, kupowana w sklepie. To musi być gleba, w której coś wyrosło już przedtem. Można też użyć gliny z samą rośliną. Chodzi o to, że nie jest problemem wlać mieszankę do rośliny doniczkowej. Oprócz niej powinny pojawić się też grzyby.
Zapewnienie odpowiedniego środowiska
Jakie jest idealne środowisko do uprawy grzybów? To połączenie ciepła i wilgoci. Im więcej możesz naśladować podane warunki, tym lepiej dla twoich grzybów i im lepiej będą rosły twoje grzyby, tym więcej będziesz mógł zebrać. Nie zawsze konieczne jest trzymanie się uprawy wewnątrz. Ogrody zimowe używane latem lub najlepiej szklarnie to też bardzo dobry wybór.