Szałwia, małe niepozorne zioło, która od dawna uważana jest za bardzo ważną roślinę, szczególnie szerokie zastosowanie ma w medycynie. Dziś wiemy, że szałwią nie można wyleczyć wszystkiego, jednak ciągle ma ona szerokie zastosowanie.
Szałwia jako lekarstwo
Pozytywne działania szałwii okazały się szczególnie podczas leczenia nadmiernej potliwości, głównie w nocy. Dlatego dziś znajdziemy ją w składach antyperspirantów. Stosuje się ją również podczas wypierania bakterii z organizmu, ma działania oczyszczające. Używa się głównie podczas bólów gardła, zapaleniu migdałków, zapaleniu krtani lub innych stanach zapalnych w jamie ustnej. Wreszcie, szałwia działa uspokajająco na mięśnie gładkie iz tego powodu jest stosowana na przykład do łagodzenia problemów kobiet z macicą, ale także w bolesnych miesiączkach lub problemach menopauzalnych.
Najnowsze badania
Rozpoczęto ją używać również podczas najróżniejszych problemów nerwowych. Pomaga podczas depresji i wzmacnia psychikę.
Jak używać szałwię?
Z punktu widzenia medyczne, używane są głównie jej liście. Do problemów skórny zalecany jej stworzenie własnej nalewki. Wystarczy pokroić kilka świeżych listków szałwii i włożyć je 600 ml wody i pozostawić przez kilka godzin. Taką cieczą należy smarować chorą skórę.
Szałwia w kuchni
To zioło ma swoje zastosowanie również w kuchni, szczególnie do doprawiania mięsa.
Pochodzenie szałwii
Szałwia pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, gdzie jej krzewy dorastają nawet do wysokości jednego metra. Potrzebuje one słoneczne miejsce gdzieś na stoku, gdzie woda zbyt długo się nie zatrzymuje. Może być również uprawiana na balkonie w doniczce.